Երկարատև դադարից հետո նախորդ տարի Հայաստանում կայացավ Եվրոպական ֆիլմերի փառատոն, որի շրջանակում առաջին անգամ հայ հանդիսատեսին ներկայացվեց եվրոպական 11 երկիր ներկայացնող, ազգային և միջազգային մրցանակներ ստացած նոր ֆիլմեր: Ցուցադրությունները կազմակերպվեցին մայրաքաղաք Երևանում, ինչպես նաև Գյումրիում և Դիլիջանում: Մուտքն ազատ էր այցելուների համար:
Փառատոնի պաշտոնական բացումը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 17-ին «Մոսկվա» կինոթատրոնում բրիտանական «Քոլեթ» ֆիլմի ցուցադրությամբ։  Բոլոր ցուցադրությունները տեղի ունեցան «Մոսկվա» կինոթատրոնում յուրաքանչյուր օր ժամը 17:00-ին` բնօրինակը անգլերեն ենթագրերով և 19:00-ին` բնօրինակը հայերեն ենթագրերով։
Փառատոնը շարունակվեց մարզային ցուցադրություններով մինչև նոյեմբերի 30-ը և ուղեկցվեց մրցութային և մշակութային հարուստ ծրագրով, ներառյալ` լուսանկարչական մրցույթով, կլոր սեղան-քննարկումներով և վարպետության դասերով։
Փառատոնն անցկացվեց Մշակութային ժառանգության եվրոպական տարում, որի նպատակն է խրախուսել Եվրոպայի մշակութային ժառանգության առավել բացահայտումը և ամրապնդել ընդհանուր եվրոպական տարածքի մասը լինելու զգացումը:
Եվրոպական ֆիլմերի փառատոնը կազմակերպվեց Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության և ՅՈՒՆԻՔ Հայաստան կլաստերի կողմից: Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղը հանդես է գալիս որպես փառատոնի իրականացնող գործընկեր։
Եվրոպական ֆիլմերի փառատոն 2018-ի փակման արարողութունը տեղի ունեցավ դեկտեմբերի 4-ին Ս. Փարաջանովի թանգարանում, որին ներկա էին Հայաստանում ԵՄ դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, ԵՄ անդամ պետությունների դեսպաններ, փառատոնի հյուրեր և գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Ամփոփվեց եվրոպական ֆիլմերի փառատոնի արդյունքները, մրցութային ծրագրում հաղթող ճանաչված մասնակիցները ստացան մրցանակներ, գործընկեր կազմակերպություններն էլ ստացան շնորհակալագրեր:
Իր ամփոփիչ խոսքում ԵՄ դեսպանը հույս հայտնեց, որ փառատոնը Հայաստանի մշակութային օրացույցում նոր գույն է հաղորդել. «Սա առաջին եվրոպական ֆիլմերի փառատոնն է Հայաստանում երկարատև դադարից հետո և հուսով ենք, որ հետագա տարիներին կլինի շարունակություն: Այս ավանդույթը պետք է կրկնել հետագայում: Փառատոնի նպատակն է ոչ միայն տարածել եվրոպական մշակույթը, այլև ավելի ոգեշնչող և ամուր դարձնել Եվրոպայի և Հայաստանի միջև կամուրջը»։
Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանն իր խոսքում նշեց. «Շուրջ երեք շաբաթ հայ հանդիսատեսին  մատուցվեց եվրոպական  ֆիլմարտադրության  վերջին երկու տարում նկարահանված լավագույն  գործերը։ Այս ընթացքում մենք փորձեցինք  ներկայացնել եվրոպական ֆիլմարտադրության  բազմազանությունը, որոնք արտահայտված էին ոչ  միայն թեմատիկ խորությամբ ու մշակույթների ու  մարդկանց տեսակետների բազմազանությամբ, այլև  պատմում էին մարդկային հարաբերությունների  դրաման, որը ծավալվում էր իրական կյանքում   մարտահրավերների ֆոնին»:

European Film Festival 2018 launched in Armenia on 17 November 2018 giving the audience a chance to enjoy new award-winning films from 11 European countries. Film screenings took place in Yerevan, Gyumri, and Dilijan. Entrance to all the screenings was free of charge.
The official opening of the festival was held at Moscow Cinema with the screening of British “Colette”. Moscow Cinema hosted daily screenings, with English subtitles and Armenian subtitles until November 27. Afterwards, the festival toured the regions until 30 November and included events such as photography competition, workshops, and master classes.
The festival was held within the framework of the European Year of Cultural Heritage, aiming to encourage more people to discover and engage with Europe's cultural heritage, and enhance the sense of belonging to a common European space. The slogan for the year was: “Our heritage: where the past meets the future.”
European Film Festival 2018 was organised by the EU Delegation in Armenia and the EUNIC Armenia cluster. British Council Armenia acts as implementing partner.
Award and Closing Ceremony of the Film Festival took place on 4 December at the Parajanov Museum in Yerevan. The event was attended by the EU Ambassador Piotr Świtalski, EU member state ambassadors in Yerevan, and representatives of partner organisations. During the ceremony, winners of the festival competitions were rewarded, and Certificates of Gratitude were handed to representatives of partner organisations.
The EU Ambassador expressed the hope that the festival had brought something new to the calendar of cultural events in Armenia: “This is the first European film festival after a long break held in Armenia; hopefully there will be follow-on developments in the coming years. The purpose of this festival is not only to disseminate European culture, the purpose of this festival is to make bridges between Armenia and the rest of us even stronger and more inspiring. I confirm that we will continue our support for other initiatives aimed at developing film culture in Armenia”.
British Council Armenia Country Director Arevik Saribekyan noted in her concluding remarks: "For almost three weeks, Armenian audience has been exposed to the best of the European film productions of the last 2 years. During this period, we aimed to bring in the diversity of European film industry by showcasing the breadth and diversity of topics and views of different people and cultures and to demonstrate the drama of human relationships when facing the real-life challenges".