Շողինե Կամոյանը Future ChangeMakers ամառային ճամբարի ուսուցչուհիններից մեկն է: Բրիտանական խորհուրդը երեք տարի շարունակ պատանիների համար կազմակերպել է ամառային ճամբարներ, որոնց նպատակն էր հատուկ կազմված ծրագրի միջոցով նպաստել երեխաների անգլերենի իմացության բարելավմանը:
Մասնագետներն ընտրվում էին մրցակցության արդյունքում և մինչ աշխատանքի անցնելը մասնակցում մի շարք դասընթացներին:
«Ծրագրին իմ մասնակցությունը հիանալի հնարավորություն էր ինքս ինձ համար ևս մեկ անգամ պարզելու, որ ճիշտ եմ ընտրել մասնագիտությունս։ Ծրագրի շնորհիվ ձեռք եմ բերել ոչ միայն նոր գիտելիքներ ու փորձ, այլև նորանոր արժեքներ»,-ասում է Շողինեն:
Շողինեն պատմում է, որ ճամբարում դասավանդելը միանգամայն նոր փորձառություն էր, որի շնորհիվ փոփոխություններ կատարվեցին նաև իր աշխատելաոճում:
«Սովորեցի կարճ ժամանակահատվածում լիարժեք և արդյունավետ պլանավորել։ Սովորել եմ դասավանդել առանց դասագրքերի՝ օգտագործելով Բրիտանական խորհրդի կողմից մշակված բազմազան ծրագրերը և առցանց աղբյուրները։ Այս ամենի շնորհիվ ես կարողացա իմ աշակերտներին փոխանցել եմ սերը դեպի անգլերենը »,- ասում է նա:
Շողինեն այժմ պատրաստվում է սովորել Գերմանիայում: Իսկ կրթությունից հետո վերադառնալու է իր սիրելի աշխատանքին՝ անգլերենի դասավանդմանը:

Shoghine Kamoyan is one of the teachers of ‘Future ChangeMakers’ summer camps. For three consecutive years, the British Council organised summer camps for teenagers aiming to improve the children’s English language knowledge by a carefull designed comprehensive programme.
The specialists were chosen on a competitive basis and would participate in a number of training courses before starting the work.
“My participation in the programme was a wonderful opportunity for me to conclude once again that I have chosen the right profession. Thanks to the programme, I have not only gained new knowledge and experience but also many new values,” said Shoghine.
Shoghine shares that teaching at the camp was a completely new experience for her resulting in changes in her workstyle:
“I learned to develop full lesson plans in an effective way in a short period of time. I learned to teach without textbooks using the variety online and educational materials developed by the British Council. By learning these, I managed to convey my love towards English to my students,” she said.
Shoghine now plans to study in Germany. After graduating, she is going to get back to her beloved work – teaching English.