Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղը ուրախությամբ հայտարարեց Հայաստանում Շրջանավարտների մրցանակ 2022–23-ի հաղթող մասնակցին։ Հաղթող մասնակիցը ընտրվեց եզրափակիչ փուլ անցած այն 5 մասնակիցներից, ովքեր ունեցել են նշանակալի ձեռքբերումներ որպես բիզնեսի մասնագետներ, ձեռներեցներ և համայնքի ղեկավարներ, ինչպես նաև իրենց կարևոր ներդրումն են ունեցել ՄԹ-ի և Հայաստանի միջև համագործակցային կապերի ամրապնդման հարցում։ Մրցույթի հաղթող մասնակիցը հայտարարվեց 2023 թվականի մարտի 3-ին Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանում տեղի ունեցած միջոցառման ժամանակ։
«Սոցիալական ոլորտում գործունեություն մրցանակը», որը նշանավորում է այն շրջանավարտներին, որոնք բացառիկ ներդրում և հանձնառություն են ունեցել` սոցիալական դրական փոփոխություն առաջ բերելու և այլոց կյանքը բարելավելու մեջ, շնորհվեց Մանչեսթրի համալսարանի շրջանավարտ Աննա Նիկողոսյանին։
Աննան այժմ Կանանց իրավունքների պաշտպանի միջազգային կոալիցիայի գործադիր համակարգողն է և Հարավային Կովկասում առաջին ֆեմինիստական գրադարանի՝ ՖեմԳրադարանի համահիմնադիրը։ Աննայի համայնքային կազմակերպչական ջանքերը հիմնարար նշանակություն են ունեցել Հայաստանում ֆեմինիստական դիսկուրսների ձևավորման և միջսեկցիոն ֆեմինիստական շարժումների տարածման գործում:
Միացյալ Թագավորությունում ունեցած կրթական փորձը համատեղում էր Աննայի ցանկալի դասընթացը, կանանց ուսումնասիրությունների վերաբերյալ անթիվ գրքերը, սովորելուն և հարցեր տալուն նպաստող ակադեմիական միջավայրը, ուսումնառության ժամանակակից հարմարությունները և մասնակցային ուսուցանման ոճը։
Նպաստելով Հայաստանում ժողովրդական ֆեմինիստական շարժումներին՝ Աննան աշխատանքի է անցել որպես կանանց իրավունքների պաշտպանության 32 միջազգային և տարածաշրջանային կազմակերպությունների միջազգային կոալիցիայի գործադիր համակարգող՝ այդպիսով բարձրացնելով իր ներգրավվածությունը նոր, համաշխարհային մասշտաբով:
Այս տարի մրցանակ շնորհվեց նաև երկրորդ տեղը զբաղեցրած Լոնդոնի տնտեսագիտության և քաղաքական գիտությունների դպրոցի շրջանավարտ Արթուր Խալաթյանին։
Միջոցառման ընթացքում նշանավորվեցին նաև եզրափակիչ փուլ անցած բոլոր 5 մասնակիցների ձեռքբերումները։
Այս հեղինակավոր միջազգային մրցանակը նշում է Միացյալ Թագավորության բարձրագույն կրթության և ՄԹ շրջանավարտների ձեռքբերումներն ամբողջ աշխարհում։ Այժմ, մրցանակաբաշխության 9-րդ տարում մրցույթին դիմել են միջազգային ՄԹ շրջանավարտներ ավելի քան 100 երկրից՝ ներկայացնելով ավելի քան 140 ՄԹ բարձրագույն համալսարաններ։ Հայաստանում մրցանակաբաշխությունը տեղի ունեցավ երկրորդ անգամ։

The British Council was delighted to announce the winner of the Study UK Alumni Awards 2022–23 in Armenia. The winner was selected from five finalists for their outstanding achievements as business professionals, entrepreneurs and community leaders, and for their important contribution to strengthening collaborative ties between the UK and Armenia. The award winner was announced at a ceremony at Parjanov Museum on Friday 3 March 2023.
The Social Action Award, which recognises alumni who have made an exceptional contribution and commitment to creating positive social change and improving the lives of others, was presented to Anna Nikoghosyan, graduate of the University of Manchester.
Anna Nikoghosyan is the incoming Executive Co-ordinator of the Women Human Rights Defenders International Coalition and the co-founder of ‘FemLibrary Armenia’, the first feminist library in the South Caucasus. Anna’s community organising efforts were fundamental in the formation of feminist discourses and the proliferation of intersectional feminist movements in Armenia.
Anna’s UK educational experience combined her desired course, countless books on women’s studies, a thrilling academic setting that motivates learning and questioning, modern study facilities and a participatory teaching style.
While still contributing to the grassroots feminist movements in Armenia, Anna has been recruited as the Executive Coordinator of an international coalition of 32 international and regional women’s rights organisations, thus uplifting Anna’s engagements to a new, global scale.
This year there was also a Runner-up award, which was awarded to Artur Khalatyan, graduate of the London School of Economics and Political Science.
During the event, the outstanding achievements of all five finalists were also recognised.
This prestigious international award celebrates UK higher education and the achievements of UK alumni all over the world. Now in its ninth year, international UK alumni applied from more than 100 countries, representing more than 140 UK higher education institutions across the UK. In Armenia the national award was held for the second consecutive time.