2013 թվականին Բրիտանական ֆիլմերի փառատոնի շրջանակում Բրիտանական խորհուրդը հայտարարեց  Film  + H20 մրցույթը: Մասնակիցները պետք է կարճամետրաժ ֆիլմերի միջոցով ներկայացնեին աշխարհում ջրի սակավության խնդիրը: Հաղթողը հնարավորություն էր ստանալու մասնակցել Միացյալ Թագավորության Sheffield Doc/ Fest փառատոնին:
Sheffield Doc/Fest փառատոնն անցկացվում է 1994 թվականից ի վեր:
Այն տարիներին Երևանի կինոյի և թատրոնի պետական ինստիտուտի ուսանող Արեգ Կոզմոյանի ֆիլմը դարձավ մրցույթի հաղթողը:
«Այնպես ստացվեց, որ իմ Շեֆիլդ մեկնելն ընդհանրապես առաջին ճանապարհորդությունն էր Հայաստանից դուրս։ Հետևաբար, այն առաջին հերթին անմոռանալի դրվագ էր իմ կյանքում՝ նոր երկրի, մարդկանց, մշակույթի բացահայտում»,- ասում է Արեգը:
Փառատոնային օրերի ընթացքում Արեգը հնարավորություն ունեցավ դիտելու տասնյակ ֆիմեր և հանդիպելու ոլորտի պրոֆեսիոնալներին: Ասում է, որ փառատոնին մասնակցելուց հետո սկսեց կինոն նորովի ընկալել:
«ՄԹ մեկնելն օգնեց ձեռք բերել նոր կապեր Հայաստանում, որոնք էլ սկսեցին հարթել այն ճանապարհը, որով գնում եմ հիմա»,- ասում է Արեգը:
Այժմ Արեգը համագործակցում է Հայ բարեգործական ընդհանուր միության հետ, աշխատում գերմանական կազմակերպությունների հետ և «Ոսկե Ծիրան» կինոփառատոնի հետ:

In 2013 the British Council announced the Film + H20 contest within the framework of the British Film Festival. The participants were supposed to present the issue of the global water shortage through short films. The winner was going to be granted an opportunity to participate in the Sheffield Doc/Fest Festival in the United Kingdom.
The Sheffield Doc/Fest Festival has been held since 1994.
The film by Areg Kozmoyan, then a student of Yerevan State Institute of Cinema and Theatre, was the prize winner film of the contest, and several months later Areg left for the UK. “My trip to Sheffield was my first ever trip outside Armenia. Thus, it was first of all a memorable chapter in my life – revealing a new country, its people and culture,” said Areg.
During the festival days Areg had an opportunity to watch dozens of films and meet industry professionals. He says he started to see cinema from a new perspective having participated in the festival.
“My visit to the UK helped me establish new contacts in Armenia which in turn started paving the path that I am pursuing now”, Areg said.
Currently Areg cooperates with the Armenian General Benevolent Union filming their events; he also works for German organizations and the Golden Apricot Film Festival.