2006 թվականին Բրիտանական խորհուրդն իրականացրեց «Մամուլի դերը կառավարության ծրագրերի մոնիտորինգի գործում» ծրագիրը: Լրագրողները Հայաստանից, Ադրբեջանից և Վրաստանից այցելեցին Միացյալ Թագավորություն՝ տեղում ծանոթանալու լրագրողների աշխատանքին և մասնակցելու դասընթացներին:
Ծրագրի մասնակից Սուրեն Դեհերյանը, որն այսօր Ampop.am տվյալների լրատվություն մատուցող առաջին հայկական հարթակի հիմնադիր-խմբագիրն է, ասում է. «Մասնակցությունս հաղորդեց նոր լիցքեր եւ տվեց նոր գաղափարներ՝ սեփական երկրում իրականացնելու այնպիսի նախագծեր, որոնք դրական փոփոխություն կբերեն Հայաստանում խոսքի ազատության պաշտպանության եւ ազատ ու որակյալ լրատվամիջոցների զարգացման ուղղությամբ»։
Լոնդոնի այցելությունից հետո անվճար տարածվող բրիտանական «Մետրո» թերթի օրինակով ոգեշնչված՝ Սուրենն իրականացնում է մի քանի մեդիա նախագծեր, որոնց շրջանակում մեծ տպաքանակով տպագրվեցին թերթի հատուկ համարներ Հայաստանում ակտուալ մի շարք թեմաների շուրջ եւ անվճար բաժանվեցին մայրաքաղաքի  եւ յոթ քաղաքի բանուկ վայրերում:
Սուրեն Դեհերյանը 2007 թվականից «Լրագրողներ հանուն ապագայի» ՀԿ նախագահն է, ինչպես նաև դասավանդում է Երեւանի պետական համալսարանի լրագրության ֆակուլտետում։

In 2006 British Council Armenia realised a programme entitled “Role of Media in Monitoring Government Programmes”. Reporters from Armenia, Azerbaijan and Georgia visited the United Kingdom to get acquainted with the work of reporters there and participate in some courses.
Suren Deheryan, a programme participant, who is now the founding editor of the first Armenian platform providing data reporting - Ampop.am, says: “My participation in the programme gave me new impetus and new ideas for implementing such projects in my own country that would bring a positive change to Armenia in terms of protecting the freedom of speech and developing free and quality media.”
After the visit to London, inspired by the example of the British Metro newspaper distributed free of charge, Suren has implemented several media projects as part of which special issues of the newspaper on a number of current topics in Armenia were released in large print circulation and distributed free of charge in busy places in the capital city and seven other towns.
Since 2007 Suren Deheryan has been president of Journalists for the Future NGO and also teaches at the Department of Journalism in Yerevan State University.