Հատուկ կարիքներով մարդկանց աջակցության «Ունիսոն» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Ալավերդյանը Բրիտանական խորհրդի IDEAS ծրագրի գործընկերն էր: Ինչպես նշում է Արմեն Ալավերդյանը, IDEAS ծրագիրը բացառիկ հնարավորություն էր ներգրավվել և ներդրում ունենալ ծրագրի նպատակի իրականացմանը, այն է՝ ներառական որոշումների, գաղափարների խթանմանը:
Ծրագրի շրջանակում Արմեն Ալավերդյանն այցելեց Միացյալ Թագավորություն՝ ծանոթանալու որոշում կայացնողների աշխատանքում ՀԿ-ների և լրատվության ներգրավման գործընթացին:
«Ներառականության և մասնավորապես հաշմանդամության ոլորտում ունեցած մեր գիտելիքները հաջողությամբ կարողացանք փոխանցել ծրագրի թիրախային բոլոր խմբերին»,- ասում է Արմեն Ալավերդյանը:
Ծրագրի արդյունքում  կապեր հաստատվեցին կառավարման տարբեր օղակներում, վերապատրաստվեցին տասնյակ մասնագետներ, առաջին անգամ Հայաստանում հեռարձակվեց հեռուստահաղորդում, որը վարում էր հաշմանդամություն ունեցող լրագրող, իսկ մի շարք հասարակական վայրեր դարձան ֆիզիկապես մատչելի հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:
«Ձեռք բերված նոր փորձիս և գործընկերներիս ընդլայնված ցանցի օգնությամբ առավել արդյունավետ շարունակեցի գործունեությունս»,- նշում է նա:

Armen Alavedyan, Executive Director of Unison NGO which supports people with special needs, is a partner of the British Council’s IDEAS programme. As Armen Alaverdyan noted, the IDEAS programme was a unique opportunity to be involved and contribute to the realisation of the programme’s goal: promoting ideas on inclusive decisions.
Within the programme’s framework, Armen Alaverdyan visited the United Kingdom to get acquainted with the NGO and media engagement process in the work of decision makers.
“We were able to successfully share our knowledge in the area of inclusiveness and specifically disability with all target groups of the programme,” says Armen Alaverdyan.
As a result of the programme, new contacts were established between different levels, dozens of specialists were trained, a TV programme hosted by a disabled reporter was broadcast for the first time in Armenia, and a number of public places became physically accessible for disabled people.
“With the new experience gained and through an expanded network of partners I now continue my activities more effectively,” he notes.