Սկսե՛ք տարին նոր մարտահրավերներով։ «Մշակույթ և ստեղծարարություն» ծրագիրը հրավիրում է 50 մշակութային առաջնորդների Արևելյան գործընկերության 6 երկրից՝ միանալու մշակութային առաջնորդության ծրագրին։
Ծրագիրն անվճար է և կենտրոնանում է պետական ու մասնավոր հատվածներում, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպություններում ներգրավված գովազդի, ճարտարապետության, արխիվների, թանգարանների, պատկերասրահների, գրադարանների, արվեստի, աուդիովիզուալ ինդուստրիայի, արհեստների, դիզայնի, նորաձևության, փառատոների, ֆիլմերի, խաղերի, մշակութային ժառանգության, ՏՏ, երաժշտության, կատարողական արվեստների, լուսանկարչության, հրատարակչական գործի, ռադիոյի և հեռուստատեսության ոլորտներում աշխատող մենեջերների կարողությունների զարգացման վրա։
Ծրագրին միանալով և մասնակցելով առաջին միջոցառմանը՝ Դուք
- կհանդիպեք առաջատար մշակութային մասնագետների ԵՄ ստեղծարարական ոլորտներից,
- կիմանաք Գործընկերային ծրագրի մասին,
- կգրանցվեք՝ առաջիկա 18 ամիսների ընթացքում կայանալիք աշխատաժողովներին մասնակցության հնարավորությունների համար:
Որպես մշակութային առաջնորդ Դուք կկարողանաք համապատասխանեցնել դասընթացների ծրագիրը Ձեր անձնական կարիքներին: Յուրաքանչյուր աշխատաժողով կմիավորի միջազգային և տեղական փորձագետների: Անհատական ծրագիրն ավարտելուց հետո Դուք վկայական կստանաք։
Աշխատաժողովի թեմաները կընդգրկեն՝ մարդու իրավունքների պաշտպանություն, դրամական միջոցների ներգրավում, արվեստի մարքեթինգ, լսարանների զարգացում, ֆինանսական հմտություններ և այլն:
Ծրագիրը կընտրի 50 առաջնորդի, ովքեր պետք է բավարարեն հետևյալ պահանջները․
- Գրել մեկ հոդված կամ հետազոտություն ծրագրի կայքի համար,
- Միանալ մշակութային կառավարման որոշակի թեմայով աշխատանքային խմբի,
- Մասնակցել առնվազն երկու աշխատաժողովների,
- Միանալ Ծրագրի «Մշակութային խնդիրներ» արշավին:
Գրանցվելու համար անհրաժեշտ է մինչև 2016 թ․ հունվարի 30-ը ուղարկել նամակ armenia@culturepartnership.eu հասցեով՝ հաստատելով Ձեր հասանելիությունը հունվար/փետրվար ամիսներին՝ ստեղծարարական առաջնորդության դասընթացին մասնակցելու համար և 200 բառերի շրջանակում ներկայացնել Ձեր հետաքրքրվածությունը ծրագրով, ինչպես նաև կցել Ձեր ինքնակենսագրականը:

Start the year with fresh challenges! The Culture and Creativity Programme is calling for 50 Cultural Leaders in 6 EaP countries to join its cultural leadership programme.
The Programme is free and focuses on capacity building for managers working in advertising, architecture, archives, museums, galleries and libraries, arts, audiovisual industries, crafts, design, fashion, festivals, film, gaming, heritage, IT, music, performing arts, photography, publishing, radio, and TV - in the state, private and non-governmental sectors.
By joining the programme and attending the first event you will:
- meet leading cultural specialists from the creative industries in the EU,
- learn about the Associates Programme
- sign up to further workshop opportunities over the next 18 months.
As a Cultural Leader you will be able to tailor your own training programme to suit your personal needs. Each workshop will combine international and local experts. On completing your personal programme you will receive a certificate.
Workshop topics will cover: Advocacy, fundraising, arts marketing, developing audiences, finance skills and more.
The Programme will select 50 leaders who are committed to the following conditions:
- To write one original article or research for the Programme website
- Join a working group on a specific cultural management theme
- Attend at least two workshops
- Join the Programme’s ‘Culture Matters’ campaign
To register, send an email confirming that you are able to attend the Creative Leadership workshop in January/February and telling us in 200 words why you are interested in the programme and enclose your CV by 30 January 2016 to the Country Coordinator in your country at armenia@culturepartnership.eu .